Ingles Shopping Trip

Standard

I didn’t take a picture, but this was not a great trip!

They did have their ground chuck on sale for $1.98 per lb I bought 12lbs

We got loaf bread, tea, tortilla chips and 4lbs of mozzerlla cheese (which was on sale but still not cheap), some fresh produce which is never a good price plus several other odds and ends. We did splurge and bought 2 cokes in glass bottles to drink on the way home. They were worth it though! 🙂

All in all we spent $70.86 and only saved $14.07 or 17%

But this was shopping for food for one month so $176 is what I spent on a months worth of groceries which before couponing I spent that easy in a week!!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s